סריקות מבטים והתמצאות במרחב.png

שלושת שלבי ההתפחות של כדורגלן

צעיר עפ״י המודל הפורטוגלי

(מבוסס על העבודה שלנו בקיץ

עם פדרו מארינהיירו, מאמן

באקדמיה של בנפיקה ליסבון):

 


1. אני והכדור: מה אני עושה איתו ואיך אני שולט בו? אופייני עד גיל 10. בשלב הזה מתפתחת הטכניקה ונבנים היסודות הראשונים. הדגש בשיפור העצמי צריך להיות עם הכדור- דריבל, פסים, בעיטות, עצירת כדור ועוד פעולות בסיסיות. המשחק עד גיל 10 מאופיין בהרבה יכולות אישיות ולקראת השלב הבא, צריכה להתפתח ההבנה שיש גם התנגדות.
בגיל 10 השחקנים מבינים שתמיד יהיו מולם יריבים ואף פעולה משמעותית לא תקרה ברגע האמת ללא לחץ. פתאום, חייבים להרים את הראש ולקרוא את המשחק- מתי להוביל את הכדור לרגל החזקה שלי ומתי לשנות אסטרטגיה ולהתאים את עצמי לשחקן שמולי.

2. אני, הכדור והיריבים: איך אני מגיב אליהם תחת לחץ, איך אני חושב צעד אחד קדימה? מאפיין את גילאי 10-12. חשוב לעבוד על זמן התגובה, מהירות המחשבה ואיכות הפעולות תחת לחץ. המשחקים של 8 נגד 8 דורשים תרגולי התמצאות במרחב בשילוב טכניקה. המטרה היא לחוות כמה שיותר מצבים של תגובה ופעולות טכניות בתנאי משחק- דופק גבוה תחת לחץ של שחקן יריב או מגבלת זמן של שניות בודדות.
בהמשך, אופי המשחק מחייב עבודה קבוצתית לפי תפקידים. המודעות לסביבה עוזרת להבין את המקום בקבוצה ושחקנים טכניים שמבינים את המשחק ברמה גבוהה יכולים להתבלט על ידי אחוז גבוה של הצלחה בפעולות ומעט טעויות קריטיות יחסית- קבלת החלטות טובה תחת לחץ.
אתם עומדים במגרש, בזווית מסוימת עם המידע שאספתם בשניות האחרונות בעזרת מבטים ויש לכם אפשרות לפעולה בטוחה (פס אחורה) או דריבל שיכול לבטל 2 שחקנים ולפנות חבר לקבוצה למצב נוח, מה תעשו? רגע כזה עשוי להכריע משחק.

3. אני, הכדור, היריבים והחברים לקבוצה: איך אני נעזר בהם? האם כדאי לקדם אותם על חשבוני? איך מתקשרים ופועלים בתיאום? מגיל 12 עם המעבר ל-11 נגד 11. הדרישות כוללות הסתכלות קבוצתית והבנה טקטית. כעת, כדאי להעלות את כמות האימונים והאינטנסיביות. לצד טכניקה, התמצאות במרחב והבנת משחק צריך בקרה על גרף השיפור (גם עליה קטנה חשובה). הדיוק קריטי ונדרשים תרגולים רבים כדי להפוך פעולות לאוטומטיות ואיכותיות. תמיד תשאלו מהי המטרה בתרגיל, מה אני צריך לקחת מזה למשחק?

כמו בניין שנבנה על יסודות חזקים, גם את היכולות שלכם צריך לבסס על עבודה נכונה עם הצוות המקצועי ביותר. ככל שהעבודה מדויקת יותר מגיל מוקדם, כך הבסיס שלכם יהיה טוב יותר. תבחרו את המאמנים שמבינים את הצרכים שלכם ויודעים ליצור תהליך נכון- בניית כדורגלן לוקחת זמן, חבל לבזבז אותו על אנשי המקצוע הלא נכונים.